Vyhledat

Bojovník s ostrými lokty – Jeep Gladiator


Dnes se před našimi fanoušky musím lehce zastydět. Představte si, že denně čtete motoristické magazíny, koukáte na Youtube a na Instagramu sledujete snad každý oficiální profil automobilky. A pak si takhle jednoho dne prohlížíte příspěvek automobilky Jeep, kde je Wrangler s korbou a říkáte si: „Hmm… krásnej pickup, kéž by něco takovýho začali vyrábět a nebyl to jen koncept“. Jenže on to nebyl koncept! Byl to Gladiator!

Byť to může vypadat, že se zlobím nad svojí nevědomostí, faktem je, že jsem dlouho nebyl v takovém úžasu z představení nového modelu kterékoliv automobilky. I když s časovým odstupem, pojďme si teď o novém Jeepu povědět více. A tohle nebude jen tak nějaký pickup, tohle bude především o jízdě v terénu


Název je odvozen od první generace Gladiatora, který byl úspěšně vyráběn až do roku 1988, tedy generace SJ. Nová generace nese kódové označení JT a je po třiceti letech dalším vyráběným pickup truckem značky Jeep. Automobilka si jeho představení nechala na poslední ročník autosalonu v Los Angeles a jednalo se o pořádnou parádu. Vůz technologicky vychází z modelu Wrangler, což je ostatně velmi dobře vidět i na jeho vzhledu – a že mu to sekne!

Pochybovat o terénních vlastnostech Gladiatora by bylo jistě zbytečné, ale pro jistotu zmíníme, že při jízdě v terénu mu budou pomáhat patentované systémy pohonu všech kol – Command-Trac a Rock Trac. Brodit dokáže až 760 mm vody a abyste nenarazily do překážky skryté před nárazníkem, tak na vše dohlíží speciální zabudovaná kamera pro jízdu v terénu. Technicky zůstává vše podstatné jako u modelu Wrangler. To co ale samozřejmě přibylo, je korba.

Jeep se pyšní tím, že ve své třídě Gladiator utáhne nejvyšší hmotnost (3,5 tuny) a také naloží nejtěžší náklad na korbu (726 kg). To jsou sama o sobě velmi slušná čísla, ale Gladiator má oproti svým konkurentům přeci jen něco navíc. Je to koncepce střechy. Jeep totiž nabízí několik jejích variant – od klasické pevné střechy, přes samostatně odnímatelné panely, až po kompletně plátěnou střechu. Vše je ještě okořeněno tím, že můžeme z Gladiatora kompletně sundat dveře.

Co se týče motorů, tak zde je oproti Wrangleru příjemná změna. Čtyřválce Gladiator vůbec nenabízí a bude k dostání s šestiválcem Pentastar o objemu 3.6 L. Tedy nyní, protože v roce 2020 přibude ještě dieselová varianta o objemu 3.0 L EcoDiesel. Oba motory budou k dostání buď s manuální šestistupňovou převodovkou, nebo s osmistupňovým automatem.

Jeepu tleskáme, Gladiator je nádherný a nesmírně se povedl. Po vzoru Říma mu s nadšením dáváme palec nahoru.


8 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše